niedziela, 16 lutego 2014

Jest za co dziękować :)

Kiedy z każdej strony, codziennie albo nawet kilka razy dziennie - w radiu, telewizji i otaczającym Cię świecie widzisz choroby i smutek, to doceniasz to co masz. Stosunkowo nie dawno pojawiły się reklamy społeczne, reklamy fundacji, w których występują autentycznie chore dzieci. Instynktownie chcemy zmienić kanał, ale nie potrafimy, musimy dalej oglądać. Patrzeć na czyjeś nieszczęście i doceniać własne szczęście. Wtedy zwykłe problemy, z którymi się zmagamy, a które często spędzają nam sen z powiek, stają się malutkie i nic nieznaczące. Oglądamy krótki spot i wracamy do swoich zajęć, być może ta twarz wryje nam się w pamięć, może ulotni się, ale to dziecko zmaga się ze swoimi kłopotami dalej, na dodatek licząc na naszą pomoc.
Doceniamy to co mamy na ulicy patrząc, jak mija nas mama z niepełnosprawnym dzieckiem, które nie jest w stanie samo się poruszać. Doceniamy, kiedy widzimy naszą znajomą lub krewną z dzieckiem, które mimo, że jest starsze od naszego, to zatrzymało się na etapie niemowlaka. Współczujemy i doceniamy to co mamy. Często też pomagamy - choćby symbolicznie. Potem zapominamy i znowu nasze problemy urastają do rangi problemu narodowego.
Nie chcę nawet wyobrażać sobie, jak się coś docenia, kiedy się to traci. A przecież tak jest na co dzień. Rodzice tracą dzieci a dzieci rodziców... co chwilę ktoś traci kogoś bliskiego.
W tym świecie tak zawładniętym żądzą pieniędzy i szybkim życiem, jak często powinniśmy się zatrzymać i podziękować za to co mamy? A powinniśmy być wdzięczni za tak wiele...

3 komentarze:

  1. Ojj zdecydowanie zaduma nad własnym szczęściem w obliczu tylu tragedii trwa zdecyowanie zbyt krótko. Sama niejednokrotnie łapie się na narzekaniu na wszystko i wszystkich, a potem tonę w wyrzutach sumienia. Najgorsze jest to, że faktycznie nie doceniamy naszej zwykłej codzienności a przecież w niej tkwi prawdziwe szczęście bycia zdrowym, kochanym, najedzonym, roześmianym i najważniejsze bycia rodzicem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację: jest za dziękować i powinniśmy o tym pamiętać codziennie a nie tylko od święta. Choć często wolimy narzekać niestety...

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.